U klasických vysokonapěťových měničů oproti systému Victron lze dosáhnout vyšší účinnosti (jednotky %), avšak na úkor jejich životnosti. Tyto bez transformátorové systémy mohou být právě díky absenci transformátoru na výstupu citlivé na zátěž a díky tomu mají problémy s přetížením při ostrovním provozu. Kapacitní charakter zátěže je v takovém případě může poškozovat. Nejpodstatnější ale je absence galvanického oddělení, tedy nelze reálně zamezit stejnosměrné (DC) složce na straně střídavého (AC) napětí. Proto je nutné řešit typ použitých proudových chráničů, případně je vyměnit za poměrně drahé náhrady ve formě proudových chráničů typu F, resp. finančně ještě náročnějšího typu B.
Na trhu však existují dlouhodobě ověřené technologie DC/AC měničů s transformátorem na výstupu, které přináší řadu výhod. Výše uvedené neduhy se jich netýkají.
V neposlední řadě existuje technologie DC-Coupling, což znamená, že energie je po celou dobu ponechána v nízkém, a tedy bezpečném stejnosměrném napětí (zpravidla do 48 V). Systémy bývají modulární, lze je tedy poměrně snadno škálovat a dále rozšiřovat (např. doplňovat baterie i po pár letech).
Systém s takovými měniči je díky jejich vlastnostem robustní a vysoce spolehlivý i pro potřeby ostrovní aplikace (resp. v případě výpadku sítě), navíc nabízí další řadu benefitů jako např. zmíněná možnost rozšíření bateriového pole, peak-shaving i při výpadku (třeba v kooperaci s dieselovým záložním zdrojem/centrálou) apod.
Jako jeden z příkladů měničů s transformátorem si dovolím uvést již dlouhodobě ověřenou značku Victron Energy.
Společnost Victron Energy je nizozemská firma, která se specializuje na výrobu elektronických a řídicích systémů pro energetiku. Společnost se sídlem v Nizozemsku vyrábí zařízení pro přeměnu energie již od roku 1975.
Jde tedy o výrobce s více než 45 lety zkušeností, který má taktéž mezinárodní uznání a získal titul jednoho z nejvýznamnějších hráčů v oblasti energetiky.
Značka Victron Energy má za sebou v Česku 20 (resp. 30) let servisních zkušeností, silnou a stabilní komunitu techniků, odborníků i vývojářů.
Software pro monitoring měničů je částečně otevřený a zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti. Je hostován na cloudové infrastruktuře umístěné v Evropě, což zaručuje, že data z elektráren zůstávají v souladu s přísnými evropskými standardy ochrany osobních údajů a bezpečnosti. Tím je zajištěno, že data neputují do neznámých destinací a jsou chráněna před neoprávněným přístupem, resp. neoprávněným ovládáním elektrárny.
Nízkonapěťové měniče od Victron Energy, díky své robustní konstrukci s transformátorem, mohou (po dobu několika sekund) pracovat v ostrovním režimu až na 200 % svého nominálního výkonu i při výpadku sítě. Pokud tedy v objektu dojde k výpadku proudu, bez problémů mohou být spuštěny bez přerušení i náročné spotřebiče. Na uvedenou technologii spoléhá např. 15 nemocnic v Lybii.
Victron tedy nabízí mimořádně kvalitní řešení nejen pro obytné vozy, lodě, ale i pro komplexní energetickou soběstačnost domácností, komerčních objektů až po velké průmyslové aplikace. Měniče/střídače jsou navrženy modulárním systémem, což znamená, že systémy lze snadno rozšiřovat a přizpůsobovat měnícím se potřebám. Jsou navíc vybaveny pokročilými technologiemi jako jsou inteligentní řízení napětí a frekvence umožňující optimalizaci výkonu a zároveň zajišťují stabilní a spolehlivý provoz, čímž je dosaženo efektivního využívání energie a celkové výkonosti zařízení.
Příklad naší instalace měničů Victron 3x 10 kVA s úložištěm Pylontech 108 kWh.
(zahradnictví Diké Příšovice u Turnova) Běžná letní výroba přes 5 MWh měsíčně

Příklad instalace měničů Victron 3x3 kVA s bateriovým úložištěm Pylontech 12 kWh.(RD Rychnov u Jablonce nad Nisou)

